Organik Sıvı Solucan Gübresi
SATIN AL
Ön Sipariş Formu
Özellikler
Tamamen organik atıklarla beslenmiş kırmızı Kaliforniya solucanının dışkısından elde edilen oldukça verimli bir gübre çeşididir. Bu sayede güvenli, doğal ve ekolojik ürünler elde edilmesini sağlar.

Yaprak uygulamalarında fotosentez uyarıcı görevi görür.
Özellikle fidelerin olmak üzere tüm tarım ve bitki ürünlerinin üremesini büyümesini ve gelişim sürecini artırmakla ürünün yetişme zamanını kısaltır. Mahsul verimliliğini arttırır.
Bitki ve toprağın stresini azaltır. Kesinlikle sulandırmak sureti ile kullanılmalıdır.
Bitkinin soğuk ve dona karşı direncini arttırır.
%100 ekolojik ve non-toksiktir.
Toprağın Ph, strüktür, nem gibi özelliklerinin düzenlenmesini sağlar.


“SIVI” SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Bitkiyi besleyici ve güçlendirici elementler, fulvik asitler, amino asitler, humik maddeler, vitaminler, fitohormonlar, mikroorganizmalar, antibiyotikler içeren doğal, ekolojik bir üründür. Solucan gübresinin konsantre eriyik halidir. Kullanıldığı bitkilerde, büyümeyi hızlandırır, zararlılara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir, ürün artışı, ürün kalitesi ve uzun raf ömrü sağlar. 
KULLANIMI: Yaprak gübresi olarak kullanılacaksa 1 litre sıvı gübre 150 litre suyla karıştırılarak bitkiye püskürtülür. Kök gübresi olarak kullanılacaksa 1 litre sıvı gübre 200 litre suyla karıştırılarak damlamayla verilir.
SIVI SOLUCAN GÜBRESİ
Sıvı solucan gübresi, bitkinin gelişimini ve büyümesini hızlandıran güvenli, doğal, ekolojik bir humik maddeler, besleyici, güçlendirici elementler bileşimidir. 
Sıvı solucan gübresi, katı solucan gübresinde bulunan humatları, fulvik asitleri, amino asitleri, vitaminleri, doğal fitohormonları, mikro ve makro elementleri, toprağın doğal mikroorganizma sporlarını konsantre eriyik halde içerir. Sıvı solucan gübresinin bakterisel içeriğini, solucan gübresi oluşumu sırasında solucanların attıkları ölü hücreleri olan bakteriostatik proteinler ve solucanların bağırsaklarında bulunan simbiyotik mikroorganizmalardan çıkan antibiyotikler oluşturur.
Sıvı solucan gübresi, koyu kahve renkli, kokusuz bir sıvıdır, hafif alkali özelliğine (pH 7,5-9,5) sahiptir. Tarımda kullanımında güvenli; insanlar, hayvanlar, arılar, toprağın mikro faunaları ve mikro florları için tamamen zararsızdır.
Kullanımı, her çeşit bitkide hızlı büyümeyi, daha fazla fotosentez oluşumunu, metabolizmayı güçlendirerek üretim artışını, yüksek kaliteli, ekolojik, organik ürünler elde edilmesini sağlar ve depolama, bekleme süresindeki çürümeyi önleyerek kayıpları azaltır. 

SIVI SOLUCAN GÜBRESİNİN ETKİLERİ
-Tohumun çimlenmesini hızlandırır, gücünü artırır. 
-Kök oluşumunu uyarır, güçlü köklerin hızla oluşmasını sağlar.
-Fidelerin büyümesini, gelişimini hızlandırır.
-Bitkilerin doğal bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandırır.
-Ürünlerdeki nitrat miktarını azaltır, protein, şeker, vitamin miktarını artırır.
-Kesme çiçeklerin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar.
-Saksı bitkilerinde klorozu ortadan kaldırır, gelişimini ve çiçeklenmeyi hızlandırır.

SIVI SULUCAN GÜBRESİNİN TOHUMLARDA KULLANIMI
Tohumlarda çimlenmeyi hızlandırmak için önce tohumların sıvı solucan gübresi ile hazırlanmış karışımda bekletilmesi gerekir, bu özellikle güçleri zayıf olan küçük tohumlar için çok önemlidir. Örneğin havuç tohumlarının bu şekilde hazırlanmasıyla daha erken gelişimi, güçlenmesi sağlanarak daha fazla ve kaliteli ürün elde edilir.
Tohumları ıslatmak için bir kaba 1 ölçü sıvı solucan gübresi, 20 ölçü su konulup iyice karıştırılır. Bu karışımın içine bez torbalara konmuş tohumlar bırakılır ve üzeri naylonla örtülerek oda sıcaklığında aşağıdaki sürelerde bekletilir.
- Nohut, fasulye 6 saat
- Turp, marul, ıspanak 12 saat
- Havuç, biber, salatalık, kavun, dereotu 24 saat
-0,5–0,8 litre sıvı solucan gübresi 1 kg tohum için yeterlidir.
Yumru ve soğanlı bitkilerin tohumları ½ saat eriyikte bekletilip dikilir.

BİTKİLERDE:
-Yaprak ve kök gübresi olarak kullanılır. Vejetasyon süresince 1 veya 2 defa sıvı solucan gübresi karışımıyla bitkiyi sulamak, eğer uygulandıysa katı solucan gübresinin etkisinin uzun süreli olmasını ve içeriğinin bitki tarafından hemen özümsenmesini sağlar. 
-Yaprak gübresi olarak, 1 ölçü sıvı gübre 150 ölçü suyla karıştırılıp yapraklar çıkarken, çiçekler tomurcukta iken ve meyveler olgunlaşmadan önce olmak üzere en az 3 defa bitkiye püskürtülür.
-Kök gübresi olarak, 1 ölçü sıvı gübre 200 ölçü suyla karıştırılıp sulama suyuna karıştırılarak (damlama veya yağmurlama) uygulanır.
-Saksı bitkileri için, 1 ölçü sıvı gübre 50 ölçü suyla karıştırılıp kök gübresi olarak ayda 2 defa saksıya dökülür, yaprak gübresi olarak haftada 1 defa yapraklara spreyle püskürtülür.
-Sıvı solucan gübresinin yapraklara uygulanması bitkinin doğal bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa yakalanmamasını sağlar. Domates ve salatalıkta çok etkilidir, köklerin çürümesi, askohitoz ve külleme hastalıklarında hızlı düşüş sağlar. 
- Patates, başaklı(taneli) bitkiler, bakliyat, pancar, havuç vb bitkilerde sıvı solucan gübresi kullanımı ürün kalitesi açısından çok iyi sonuç verir. Sebze, meyve ve yem bitkilerinde nitrat miktarını oldukça düşürür ve protein, şeker ve vitamin miktarını artırır.

SIVI SOLUCAN GÜBRESİNİN TEMEL ÖZELLİKLERİ ve FAYDALARI
- Sıvı Solucan Gübresi, humatları, fulvikasitleri, fitohormonları, aminoasitleri, vitaminleri, mikro- makro elementleri, bakterileri ve enzimleri içerir. 
- Ekolojik ve tehlikesizdir.
- Pestisitlerle birlikte kullanılabilir.
- Mikroorganizma sayısı benzer ürünlerden 100 kat fazladır. 
- Toprakta doğal humuslaşmayı sağlar, dolayısıyla verimliliği arttırır.
- Sağlıklı doğadan, sağlıklı insana ulaşmayı sağlar.
- Bakterisel ve mantarsal hastalıkları baskılar tedavi eder.
- Tohum gelişme enerjisini ve çimlenmesini artırır.
- Çeliklerin çabuk köklenmesini sağlar.
- Köklerin oluşumunu uyandırarak bitkinin gelişmesini ve büyümesini hızlandırır.
- Yapraklarda fotosentezi iyileştirerek gelişme ve büyümeyi hızlandırır.
- Doğal bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Ürünlerdeki nitratın, ağır metallerin ve radyonuklitlerin oranını oldukça düşürür.
- Ürünlerdeki şekerleri, proteini ve vitaminleri artırır.
- Ürün artışı sağlar.
- Olgunlaşma süresini 10-14 gün kısaltır.
-Sıvı Solucan Gübresi, özellikle seralarda yapılan üretimlerde çok etkilidir. Bitkinin kök çürümesi, askohitoz gibi hastalıklara yakalanmasında hızlı bir düşüş görülür. Vejetasyon süresince 7-10 gün aralıklarla uygulama yapılması çok belirgin bir ürün artışına neden olur.
-Hububatlar, sebzeler, meyveler, üzüm, tütün, pamuk, yem bitkileri ve çiçekler gibi birçok bitkide Sıvı Solucan Gübresi, denenmiş ve çok olumlu sonuçlar alınmıştır özellikle daha önce kimyasal ilaç ve zehirler kullanılarak hastalıklarla savaşılmış bitkilerde çok etkili olmuştur, ilaç masrafları düşerken aynı zamanda ürün kalite ve miktarı oldukça artmıştır.

Ön Sipariş Formu